This post is also available in: Arabic English

تیوب اکسپندر: ابزاری برای منبسط کردن تیوب های مبدل های حرارتی و بویلر ها و … که از نوع پوسته و لوله هستند. اکسپندر ها با عمل منبسط سازی باعث آب بندی لوله میشوند و از نشتی سیالات جلوگیری میکنند.
انواع روش های اکسپند لوله وجود دارد که در اکثر موارد به دلیل نا موجود بودن اکسپندر های با کیفیت از روش قدیمی که جوشکاری است استفاده میشود. در این روش معمولا حرارت حاصل از جوشکاری باعث سوختگی و ترک در سر لوله ها و شبکه و در نهایت موجب نشتی لوله ها میشود که بایستی موارد آسیب دیده تعویض شود که این امر خسارات زیادی را به بار می آورد .
علاوه بر ایمنی نبودن این کار، پروسه جوشکاری نیز طولانی و هزینه بر میشود.در همین راستا ما اقدام به طراحی و تولید تیوب اکسپندر ها یا همان والسها با کیفیت بالا و قابل رقابت با نمونه های اروپایی و امریکایی نموده ایم.

تیوب اکسپندر

مزایای استفاده از تیوب اکسپندر ها :

1.  جلوگیری از نشت سیالات

2.  اکسپند تیوب ها در کمترین زمان ممکن

3.  کاملا ایمنی و بدون آسیب رساندن به لوله ها

4.  هزینه معقول و به صرفه نسبت به سایر روش ها

همین الان تماس بگیر و در مورد خدمات مشاوره رایگان 5 دقیقه ای دریافت کن

کاربرد تیوب اکسپندر ها :

درساخت و آب بندی کندانسور ها،بویلر ها، مبدل های حرارتی،کولر های هوایی و مخازن تحت فشار کاربرد دارند که موارد فوق مورد استفاده ی پالایشگاه ها ، نیروگاه ها و صنایع قند و صنایع مواد غذایی میباشند.

الزامات مهم استفاده از تیوب اکسپندر ها :

  1. از استاندارد بودن تیوب ها و صفحه اطمینان کافی حاصل شود. زنگ زدگی ها از داخل و خارج تیوب جدا شود.
  2. زنگ زدگی ها در اطراف تیوب ها ممکن است باعث آسیب به اجزای اکسپندر شده و اتصال محکمی صورت نمیگیرد.
  3. در صورت روغن کاری تیوب ها بایستی پاکسازی شوند زیرا روغن ها مانع فشار اکسپندر به تیوب میشود.
  4. اکسپندر باید با سرعت متناسب با اندازه و جنس تیوب انتخاب شوند. سرعت مناسب باعث ایمنی کار و عامل مهمی در عمر انبساط تیوب ها میباشد. بعد از رولینگ هر تیوب ، رول ها و ماندرل ها را چک کرده و بلافاصله هر رول یا ماندرل خرد شده را جایگزین کنید. در صورت عدم تعویض باعث آسیب به اجزای ابزار و یا کل آن میشود.
  5. اگر پس از بررسی متوجه شدید که تیوب به اندازه کافی منبسط نشده است با رولینگ مجدد میتوان مطمئن شد که تیوب ها کاملا منبسط شده است ولی باید توجه داشت که حد مجاز انبساط را رعایت کرده و از آسیب رساندن به آنها جلوگیری شود.
تیوب اکسپندر

نگهداری صحیح تیوب اکسپندر ها :

  1. قبل از استفاده اکسپندر ها باید در حلال مناسب شسته شود تا پوشش محافظ ، آلودگی ، چربی ها از بین رفته و اطمینان حاصل شود که رول ها و ماندرل ها در شرایط خوبی قرار گرفته و به درستی کار کنند.
  2. برای طول عمر بیشتر اکسپندربایستی سطح تیوب ها عاری از هرگونه خراش ، فرورفتگی ، ترک و سایر نقایص باشد.
  3. هر بار بعد از رولینگ اکسپندر باید در حلال یا روغن سبک خنک شده و سپس به درستی چرب شود ولی بهتر است از دو اکسپندر استفاده شود تا در مدت زمان خنک شدن آنها از دیگری استفاده شود.
  4. بعد از اتمام کار باید اکسپندر با روغن سبک پاکسازی و از زنگ زدگی قطعات آن جلوگیری شود.

محاسبه قطر خارجی اکسپندر: 

قانون عملی : مواد سخت تر به کاهش قطر کمتری احتیاج دارند.

راهنمای کاهش درصد قطر:

مس و نیکل 10% _8%
فولاد ، فولاد کربن ، برنج Admiralty 8%_7%
استیل ضد زنگ و تیتانیوم 5%_4%
3003 یا 4004آلومینیوم 5%Max
6061Tآلومینیوم 12%_10%

موارد فوق به عنوان راهنما هستند ولی در موارد خاص جز الزامات نیستند.

اگر جنس لوله ها جزو موارد زیر باشد از اکسپندر های 4 یا 5 رول (ساچمه) استفاده میشود: استنلس استیل، تیتانیوم، سوپر آلیاژ ها با تیوب شیت های ضخیم، موادی که به سرعت سخت می شوند، تیوب شیتها با ضخامت کم با گام های مثلثی

تماس سریع